ePrivacy and GPDR Cookie Consent by Cookie Consent

Fungují doplňky s kolagenem?

  • Facebook
  • Twitter

Můžete skutečně zlepšit svou pleť, vlasy, nehty a klouby jednoduše tím, že si dáte pilulku nebo budete jíst potraviny obohacené o kolagen?

Orosená pokožka, zlepšená pružnost a pevnost pokožky a podpora pevných a pružných vazů a šlach jsou jen některé z výhod, které slibují výrobci kolagenových doplňků a pochutin. 

 

K popularitě této wellness složky přispěly celebrity Jennifer Aniston a Khloe Kardashian, které obě podporují řady produktů s kolagenem. 

A přestože kolagenové doplňky existují již nějakou dobu, kolagen se v poslední době objevil jako složka potravin a nápojů. Patří mezi ně „smetany“ do kávy a čaje (zahrnuje je řada Aniston a Kardashian) a tyčinky a smoothies, které si můžete koupit v supermarketu.

Vzkvétající průmysl

Není divu, že celosvětový trh s doplňky s kolagenem vzkvétá – průmyslové zprávy jej oceňují na více než 1,8 miliardy USD v roce 2019 a předpokládá se, že do roku 2027 dosáhne 3 miliard USD, což je průměrná roční míra růstu 6,9 %.

Je ale tajemství mladšího vzhledu a pružnějšího vzhledu opravdu tak jednoduché, jako když si vezmete pilulku nebo budete jíst potraviny obohacené o kolagen?

Co je kolagen?

Kolagen je protein vytvořený ve vašem těle a je hlavní strukturální složkou jeho pojivových tkání včetně kůže, kostí, chrupavek, šlach a vazů. Působí trochu jako lepidlo a pomáhá udržovat celistvost, tvar a pevnost vašeho těla. 

 

Neustále se rozkládá a obnovuje, ale jak stárnete, Vaše produkce kolagenu se zpomaluje a tyto pojivové tkáně ztrácejí elasticitu a stávají se křehčími. To se navenek projevuje jako známky stárnutí, včetně jemných linek, vrásek a řídnutí vlasů. Pokles hladiny kolagenu může také začít omezovat vaši flexibilitu a rozsah pohybu.

 

Jak stárnete, Vaše produkce kolagenu se zpomaluje… to se navenek projevuje jako známky stárnutí, včetně jemných linek, vrásek a řídnutí vlasů.

 

Málokdo z nás si užívá tyto připomínky postupně se zhoršujícího těla a proto je příslib zpomalení, zastavení nebo dokonce zvrácení tohoto stavu tím, že si dáme pár pilulek kolagenu nebo sníme příležitostně kolagenem obohacené jídlo, velice lákavý.

Používání kolagenu není novinkou

Používání kolagenu k boji proti známkám stárnutí není nic nového – a v topických krémech se používá již řadu let.

Ale jak si stále více uvědomujeme své zdraví, zvýšilo to popularitu doplňků pro krásu a proti stárnutí, jako je poživatelný kolagen.

Co jsou kolagenové doplňky?

Kolagenové doplňky jsou k dispozici jako pilulky, gumy, tekutiny a prášky, které lze užívat samostatně nebo zamíchat do nápojů, posypat potraviny nebo vyrobit koktejly nahrazující jídlo, v závislosti na formátu.

 

Kolagen v doplňcích stravy (a přidávaný do potravinových produktů) pochází většinou z krav (hovězí), prasat (vepřové) nebo ryb (mořských) a je často ve formě kolagenových peptidů (krátké řetězce aminokyselin, stavební kameny). bílkovin.

Teoreticky, užívání doplňků kolagenu přispívá k rezervám kolagenu ve vašem těle, čímž zlepšuje zdraví vaší pokožky a kloubů.

Fungují doplňky s kolagenem?

Kolagen má dlouhou historii používání v tradiční čínské medicíně, ale na důkazech podložený výzkum jeho výhod je nedostatkový.

Šlachy a vazy

Malá studie zaměřená na přínosy pro šlachy a vazy, zkoumající používání doplňkového kolagenu u sportovců s poraněním Achillovy šlachy – kterou sponzoroval výrobce doplňků kolagenu – zjistila, že pomáhá při jejich zotavení.

Zdraví pokožky

Pokud jde o zdraví pokožky, systematický přezkum 11 studií z roku 2019 s celkem 805 pacienty zjistil, že užívání denních doplňků kolagenu v množství mezi 2,5 g a 10 g vykazovalo slibné výsledky při stárnutí pokožky a mohlo by pomoci zlepšit elasticitu a hydrataci pokožky bez nežádoucích účinků. 

 

Ale typy doplňků a použité dávky se v různých studiích lišily, takže je obtížné porovnávat výsledky. A stojí za zmínku, že doplňky někdy obsahovaly další prospěšné složky (jako je vitamín C), takže je pravděpodobné, že kolagen nepůsobí sám.

'Nedostatek důkazů'

V současné době stále není dostatek důkazů, které by svědčily o tom, že se pleť po určité době doplňování kolagenu viditelně zlepší.

Nicméně objevují se studie prokazující mikroskopické zlepšení kvality kůže, které je měřitelná, ale může nebo nemusí být klinicky patrné (studie v této oblasti kupodivu chybí nebo zaostávají).

Kolik kolagenu – a je to bezpečné?

Vzhledem k tomu, že stále chybí konkrétní důkazy o výhodách suplementace, je těžké říci, kolik kolagenu by bylo užitečné, pokud vůbec nějaké.

 

Ačkoli existuje několik studií, které ukazují slibné výsledky, zatím není dostatek informací o optimálním dávkování a typu kolagenu, které by lidé mohli přijímat pro pokožku a účinky proti stárnutí.

 

Ale i když výhody nemusí být jasné, množství, které byste konzumovali, pokud byste užívali doplňky podle doporučených dávek nebo jedli potraviny obohacené o kolagen, vám pravděpodobně nijak neublíží.

Literatura naznačuje, že 2,5–15 g denně je pro suplementaci bezpečné.

Jídelníček pro cestu ke zdravé pokožce, vlasům, nehtům a kloubům

Rozhodující je, že k vybudování hladiny kolagenu nemusíte užívat doplňky stravy nebo jíst speciální potraviny obsahující kolagen. 

Kolagen může být syntetizován v těle z přijatých bílkovin a živin prostřednictvím vyvážené stravy.

 

Základem je jíst pestrou a zdravou stravu, protože ta zajistí dostatek živin pro přirozené zvýšení produkce kolagenu

 

A výhodou konzumace kolagenu v potravě, spíše než v doplňku, je to, že také získáváte další živiny, které jsou již v potravě (jako jsou vitamíny, minerály, vláknina a různé bílkoviny). 

 

Základem je jíst pestrou a zdravou stravu, protože to poskytne dostatek živin pro přirozené zvýšení produkce kolagenu – a navíc nám poskytne nespočet dalších zdravotních výhod.

Jak přirozeně posílit kolagen

Jezte víc:

  • plnohodnotné potraviny z pěti skupin potravin, které jsou plné živin – ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, mléčné výrobky, libové maso, ořechy, semena a luštěniny – pro celkové dobré zdraví

  • potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako je libové maso, ryby, ořechy, semena, luštěniny, čočka a tofu. Výběr řady zdrojů bílkovin během dne může pomoci vašemu tělu produkovat kolagen

  • potraviny bohaté na vitamín C (jako je brokolice, klíčky, černý rybíz a citrusové plody) a měď (ořechy, semena, maso z orgánů, také známé jako droby, a mořské plody). Zejména tyto živiny jsou nezbytné pro tvorbu kolagenu v těle.

 

Jezte méně:

  • Ultra zpracované a balené potraviny, které obsahují málo nebo žádné živiny. Nejen, že jim chybí živiny, ale náklady na zpracování mají tendenci se přenést i na vás, spotřebitele. Raději ty peníze utratíte za čerstvé ovoce a zeleninu.

Chci vyzkoušet kolagenové doplňky

Pokud nemůžete a nebo nemáte čas na pestrou stravu, kterou jsme popisovali výše, tak můžete vyzkoušet některé námi nabízené produkty, které kolagen obsahují.

 

Výpis produktů s kolagenem

Je kolagen vegetariánský nebo veganský?

(kvůli linkování na: https://www.biokosmetika.cz/eko-vegan)

Kolagen používaný v doplňcích (a přidávaný do potravinových produktů) je obvykle živočišného původu, takže není vhodný pro mnoho vegetariánů (v závislosti na tom, jak jsou přísní) nebo vegany.

 

Geneticky upravený kolagen odvozený z kvasinek – který lze technicky popsat jako vegetariánský nebo veganský – byl vyvinut, ale v současnosti je omezen na lékařská prostředí.

 

Vegetariánské a veganské produkty na podporu kolagenu, které obsahují růstové stimulátory kolagenu na rostlinné bázi, jsou dostupnější. Existuje však jen málo důkazů, že by měly stejné potenciální výhody jako kolagen ze zvířat.

 

Ale pokud jste vegetariáni nebo vegani, nezoufejte: vaše tělo si stále dokáže vyrobit kolagen, pokud nebudete jíst živočišné produkty (nebo když na to přijdete jako doplňky s kolagenem). Konzumace různých rostlinných bílkovin – jako jsou luštěniny, sója a quinoa – vám dodá všechny esenciální aminokyselin

Související články

Čtěte Ingredients aneb Jak se vyznat v kosmetice

Sulfáty, konzervanty, parafín a mnoho dalšího. Běžné složky kosmetiky, které však pleti…

Základy v čištění pleti

V poslední době se u kosmetických produktů se stále více setkáváme s nepravdivými slogany…

Jak na správné mytí vlasů?

Zakoupíme si mýdlový tuhý šampon a celé natěšené si poprvé umyjeme vlasy. Výsledek?…

Šampuk nebo šamponové mýdlo?

Stále se ptáte jaký je rozdíl mezi šampukem a vlasovým tuhým mýdlovým šamponem?

Vytvořil: WebSite21